Prezydent podpisał właśnie znowelizowaną ustawę. Nowy Program Mieszkanie dla Młodych zwiększy dopłaty, da możliwość zakupu nieruchomości na rynku wtórnym oraz rozszerzy możliwości związane z przystąpieniem do kredytu z dopłatą MDM osób obcych. Nowe przepisy zaczną obowiązywać jeszcze w sierpniu 2015.
Mieszkanie dla Młodych – teraz również rynek wtórny
Do tej pory Program Mieszkanie dla Młodych zakładał dopłaty tylko do nowych mieszkań kupowanych na rynku pierwotnym. Teraz bez problemu będzie można otrzymać dopłatę kupując używane mieszkanie na rynku wtórnym. Niestety limit ceny w przypadku rynku wtórnego będzie niższy. Wynosił będzie 90% wskaźnika kosztu odtworzenia. Dla przypomnienia: w przypadku rynku pierwotnego limit ceny MDM wynosi 110%.
Przy aktualnych limitach (obowiązujących od lipca 2015) cena 1 mkw nie będzie mogła przekroczyć – przykładowe limity cen dla rynku pierwotnego i wtórnego dla wybranych miast:
Większe dopłaty dla rodzin wielodzietnych
Nowelizacja ustawy o Programie Mieszkanie dla Młodych nie zmienia dopłat dla singli i małżeństw bez dzieci oraz dla osób i rodzin wychowujących jedno dziecko nie zmienią się. Będzie to odpowiedni 10 i 15%. Wyższe dopłaty MDM otrzymają za to osoby wychowujące 2 dzieci (20%) oraz 3 dzieci (aż 30%). Wysokość dopłat wyniesie:
Oprócz tego rodziny lub osoby samotne z 3 dzieci otrzymają dopłaty do 65 mkw powierzchni mieszkania (przed zmianami mogli uzyskać dopłatę tylko do 50 mkw). Dodatkowo w przypadku 3 dzieci zniesiony został warunek wieku do 35 lat. Wszystkich pozostałych w dalszym ciągu będzie obowiązywał wiek 35 lat (w przypadku małżeństw brany jest pod uwagę wiek młodszego małżonka).
Do kredytu MDM można przystąpić z obcą osobą
Wcześniej młode osoby, które nie posiadały odpowiedniej zdolności kredytowej do kredytu MDM mogły przystąpić tylko z najbliższą rodziną. Było to duże utrudnienie, bo nie można było znaleźć osobę, która zwiększyłaby zdolność kredytową. Teraz do kredytu wspólnie będą mogli przystąpić narzeczeni lub osoby obce, na przykład narzeczeni. Niestety, w dalszym ciągu w ramach programu MDM będą mogły kupić nieruchomość tylko małżeństwa lub osoby samotne. Nie będzie możliwości, żeby mieszkanie finansowane Programem MDM kupili np. narzeczeni lub osoby, które nie zawarły związku małżeńskiego.
Zakaz spłaty kredytu hipotecznego MDM przez 5 lat
Bez zmian pozostaje wymóg, że z programu Mieszkanie dla Młodych mogą starać się tylko osoby, które zaciągną kredyt hipoteczny na co najmniej 50% wartości mieszkania na okres minimum 15 lat.
Kredyt hipoteczny z dopłatą MDM nie będzie mógł zostać spłacony (będzie można nadpłacić tylko do wysokości otrzymanej dopłaty). Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego MDM spowoduje obowiązek oddania części otrzymanego dofinansowania. Przed zmianami można było zaciągnięty kredyt hipoteczny spłacić w dowolnym momencie bez konsekwencji zwrotu dofinansowania.
Mam jedno pytanie. Żona jest właścicielem mieszkania (1/4 w spadku po babci) czy możemy starać się o MDM?
Możecie starać się o kredyt z dopłatą w ramach programu Mieszkanie dla Młodych jeżeli posiadacie tylko część ułamkową prawa własności mieszkania, w Waszym wypadku 1/4.
Bardzo przydatne informacje. Mam pytanie. Czy osoby bez ślubu mogą starać się o kredyt w ramach programu mieszkanie dla młodych? Po tych zmianach?
Tak, osoby bez ślubu mogę teraz ubiegać się wspólnie o kredyt MDM. Niestety w dalszym ciągu nie będą mogły wspólnie być właścicielami mieszkania. Właścicielem może być tylko jedna osoba lub małżeństwo – więc osoby bez ślubu razem nie mogą kupić mieszkania, choć do kredytu hipotecznego MDM mogą wspólnie przystąpić.
Witam,
Czy nowelizacja ustawy odnośnie nadpłat kredytu będzie dotyczyła wcześniej zaciągniętych zobowiązań w programie MDM tj. przed wrześniem 2015?
Nie będzie dotyczyła. Dopiero w nowych umowach kredytowych MDM pojawi się zapis dotyczący zwrotu dopłaty MDM w związku z nadpłatą kredytu w ciągu pierwszych 5 lat w kwocie wyższej od otrzymanego dofinansowania.
Mam pytanie: czy pieniądze z mdm to wkład własny? Chcę kupić mieszkanie, które kosztuje 297 tyś i swoje oszczędności 15 tyś. Wiem, ze teraz banki wymagają wkładu 15% i czy jak dostanę mdm to zwiększy mi to wkład własny?
Tak. Środki z dofinansowania MDM traktowane są przez banki, jako wkład własny.
PS: Nie wszystkie banki wymagają wkładu własnego 15%. W dalszym ciągu są banki, dla których wystarczy 10% wkładu własnego. Wkrótce napiszemy o tym na blogu.
Zgodnie z obietnicą – jaki wkład własny jest wymagany w poszczególnych bankach? Informacje możecie przeczytać w Wkład własny 10% czy 15%