Kredyty hipoteczne dla Polaków pracujących w Skandynawii i Wielkiej Brytanii

kredyt hipoteczny/kredyty walutowe

W końcu dostępne są kredyty hipoteczne w koronach norweskich (NOK) oraz koronach szwedzkich (SEK). Bank Pekao właśnie wprowadził do swojej oferty kredyt hipoteczny w koronach norweskich (NOK) oraz koronach szwedzkich (SEK). Wprowadził również kredyty w funtach brytyjskich (GBP). Kredyty hipoteczne w tych walutach dostępne są od 7.11.2014.

Kredyt hipoteczny SEK NOK

Kredyt hipoteczny w SEK, NOK i GBP

Bank Pekao, jako jedyny na razie, oferuje kredyty hipoteczne w SEK i NOK i jest  drugim bankiem w Polsce (poza Alior Bankiem), który udziela kredytów w funtach brytyjskich.

doradca obiecuje uwazaj

Dla przypomnienia: od 1 lipca 2014 roku, zgodnie z zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego, banki mogą udzielać kredytów tylko w walucie, w której kredytobiorca uzyskuje dochody. A dokładniej, w walucie, w której dochody przeważają. Nie ukrywajmy, dochody uzyskiwane za granicą są z reguły są dużo wyższe od tych uzyskiwanych w Polsce. W przypadku kiedy jeden z małżonków pracuje za granicą, a drugi w Polsce to zazwyczaj dochody tego pierwszego są wyższe i oboje skazani są na kredyt hipoteczny w walucie.

Od lipca 2014, to jest od wprowadzenia rekomendacji,  osoby pracujące w Skandynawii praktycznie nie mogły liczyć na kredyt hipoteczny, ponieważ żaden bank nie posiadał w swojej ofercie kredytów w walutach tych państw: SEK lub NOK.  A osoby pracujące w Wielkiej Brytanii i zarabiające w GBP miały do wyboru tylko jeden bank udzielający kredytu hipotecznego w GBP – Alior Bank.

Kredyty hipoteczne w SEK, NOK i GBP – wymagania i warunki Banku Pekao

Teraz taka możliwość istnieje, choć trzeba spełnić dość rygorystyczne wymagania Banku. Nowa oferta Banku Pekao skierowana jest do osób, które posiadają wysoki wkład własny. Żeby zaciągnąć hipoteczny kredyt walutowy w NOK, SEK lub GBP na 20 lat kredytobiorca będzie musiał się wykazać wkładem własnym na poziomie 40% ceny zakupu nieruchomości. W przypadku kredytów hipotecznych na 15 lat, bank wymaga wkładu własnego w wysokości 30%. Jednocześnie kredytów w SEK, NOK i GBP bank nie udzieli na okres dłuższy niż 20 lat.

4 Komentarzy

  1. To na pewno dobra wiadomość. Przecież tylu Polaków mieszka i pracuje poza Polską. A wielu z nich myśli o powrocie więc chętnie kupili by sobie teraz mieszkanie, aby było do czego wracać. Podejrzewam, że takie oferty będą się pojawiać i w innych bankach, co może nieco złagodzi warunki tych kredytów.

  2. Pracuję w Norwegii i myślę o kredycie hipotecznym po wakacjach. Z tego co jest napisane to kredyt mieszkaniowy NOK jest tyko w pekao??? Czy są obecnie jakieś inne banki, które dają kredyty w nok?

    • Niestety, jeżeli chodzi o kredyt hipoteczny w NOK w dalszym ciągu jest on dostępny tylko w banku Pekao.
      Minimalny wkład własny wymagany to 30% dla okresu kredytowania 15 lat. Przy okresie 20 lat – bank wymaga wkładu własnego 40%.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*