Stopy procentowe nie będą wiecznie niskie

raty kredytu hipotecznego/stopy procentowe

Czy osoby zaciągające teraz kredyt hipoteczny mają się czym martwić? Czy przyszłość może ich zaskoczyć? Niemiło zaskoczyć, kiedy zobaczą harmonogram spłaty kredytu?

symulacja kredytu hipotecznego

Niskie stopy procentowe – niskie raty kredytu hipotecznego

Od wielu miesięcy w Polsce stopy procentowe są na historycznych minimach. Podstawowa stopa procentowa (referencyjna) wynosi 2,5%. Poziom ten utrzymuje się od roku, czyli od lipca 2013. Niskie stopy procentowe to również niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych i co za tym idzie niskie raty kredytów hipotecznych. Wpływ na to ma WIBOR 3M, na którym oparte jest oprocentowanie kredytów mieszkaniowych w większości banków. 3-miesięczny WIBOR wynosi aktualnie 2,68%. Warto przypomnieć, że jeszcze 2 lata temu wynosił ponad 5% – pod koniec czerwca 2012 był na poziomie 5,19%, a oprocentowanie przeciętnego kredytu hipotecznego wynosiło 6,2%.

doradca obiecuje uwazaj

Co z ratą kredytu hipotecznego gdy wzrośnie WIBOR?

Przeprowadziliśmy poglądową symulację, która pokazuje, jak zwiększy się rata kredytu hipotecznego w wysokości 250.000 zł dla okresu kredytowania 20, 25 i 30 lat. Na potrzeby symulacji założono wysokość marży banku na poziomie 1,8%, co mniej więcej odpowiada średniej rynkowej.

kredyt hipoteczny marża banku

Każdy wzrost stóp procentowych o 0,5 punkta procentowego zwiększa ratę o ok. 70 zł w zależności od okresu kredytowania. Jeżeli WIBOR osiągnąłby poziom sprzed 2 lat (obecnie nikt się takiego scenariusza nie spodziewa) rata kredytobiorcy  zaciągającego dziś kredyt w wysokości 250.000 zł na 30 lat wzrosłaby o prawie 400 zł, do poziomu 1.633 zł.

Warto mieć to na uwadze kalkulując swoje możliwości finansowe. Bo chyba wszyscy są zgodni, że wcześniej czy później stopy procentowe w Polsce wzrosną. I w tym przypadku należy raczej postawić pytanie: nie „czy”, tylko „kiedy” wzrosną.

2 Komentarzy

  1. Kiedyś oprocentowanie an pewno wzrośnie i będzie jak z frankiem teraz. Raty pójdą w górę, ale większość osób nie myśli o tym zaciagając kredyt tereaz 🙁

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*